Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası alabileceğini biliyor muydunuz? Evet! Trafik duraklarının çoğu hız ihlalleri için olsa da, bunlar ayrıca lisansların askıya alınmasına ve cezalara neden olabilir. Bu sonuçlar, “düzeltilmiş biletler”den hapis cezasına (ve ayrıca araca el koyma veya doğrudan kaldırma) kadar değişebilir. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının ne olduğunu anlamak, mevcut sürüş durumunuzu değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Başlamanız gereken ilk yer yerel polis departmanınızdır. Çoğu bölgede, ehliyetsiz araç kullandığınız için bir alıntı veya uyarı alırsınız. Hatta bazı yargı bölgeleri, bilete borçlu olunan tutarı ödeyene kadar veya diğer gereklilikler karşılanana kadar lisansınızı askıya alabilir. Birçok insan New York’ta ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının oldukça ciddi olabileceğinin farkında değil. Çoğu zaman insanlar trafik cezası itiraz için mahkemesinde sadece hakimin cezalarını iade etmesini veya başka düzenlemeler yapmasını sağlamak için günlerini geçirir.

Kontrol etmeniz gereken ikinci yer, eyaletin Motorlu Taşıtlar Departmanı’dır (DMV). Askıya alınmış bir lisans, cezai suçlamalara veya ücretlere neden olmak için yeterli değildir. Ağırlaştırılmış bir lisanssız işletme ücretiniz varsa, hapis cezası da alabilir veya ek para cezaları ödemeniz gerekebilir. Bu, özellikle, ihlaliniz sarhoşken çalışmak veya boyun eğmemek gibi daha ciddi bir ihlalse geçerlidir.

Ankarada’ta ehliyetsiz araç kullanmanın cezasıyla ilgili endişeleriniz varsa, ehliyetiniz askıya alınmadan önce DMV ile iletişime geçmelisiniz. Lisansınızın askıya alınıp alınmadığını size söyleyebileceklerdir. Ayrıca, size hangi para cezaları veya suçlamalarla karşı karşıya kalacağınızı da söyleyebileceklerdir. Ancak, askıya alınmış bir lisansın, eski durumuna getirilene kadar bir aracı yasal olarak kullanamayacağınız anlamına geleceğini unutmayın.

İlgili Yazı: Uyuşturucu Kullanma Suçu

Yasayı ihlal etmenin cezaları, ihlalin türüne bağlıdır. Maksimum 500$ para cezası ve/veya ehliyeti askıya alınan bir kabahat cezası alabilirsiniz. Diğer ihlaller arasında, devlet hapishanesinde 15 yıla kadar hapis ve ek bir para cezasına çarptırılabilecek ağır bir mahkûmiyet sayılabilir. Birden fazla suçtan hüküm giydiyseniz, birden fazla ihlal meydana gelir.

Olası para cezaları ve hapis cezasına ek olarak, ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza alan sürücülerin kayıtları bir süreliğine askıya alınacak. Bu askıya alma süresi boyunca araç kullanmalarına izin verilmez. Bazı durumlarda, sürücülerin uzaklaştırma süreleri sona ermeden derslere katılmaları gerekecektir. Ciddi durumlarda, sürücülerin ehliyetleri tamamen askıya alınacaktır. Bu durumdaysanız, lütfen hemen DMV’yi arayın ve bir trafik görevlisiyle konuşun.

Herhangi bir sürüş suçundan, hatta bir kabahatten hüküm giydiyseniz, bu sürücü sicilinizde kalacaktır. Bu nedenle, atıf aldıktan veya bir suçtan hüküm giydikten sonra araba kullanmamalısınız. Ek olarak, tekrarlanan suçlar için daha sert cezalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, kasıtlı ihlaller için üç günlük askıya alınmış bir lisans almak, derhal askıya alınmaya neden olacaktır.

Daha önce sabıka kaydınız varsa, daha ağır cezalarla da karşılaşabilirsiniz. Örneğin, ciddi bir ihlal için bir yıllık askıya alınmış lisans almak, üç yıla kadar devlet hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bir sürücü olarak yasalara uymanız önemlidir. Gerekli tüm yasalara uymazsanız, ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Askıya alınmış bir lisans kendi başına mutlaka bir suç mahkûmiyeti anlamına gelmez. Ancak bu, ilk derece mahkemesinde hazır bulunmanız gerektiği anlamına gelir. Daha önce bir sabıka kaydınız varsa ve daha önce bir DUI suçundan hüküm giydiyseniz, yine de bir kabahat suçlamasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bazı durumlarda, alkollü araç kullanmaktan birden fazla mahkumiyetiniz varsa, bir yıla kadar hapis cezasına çarptırabilirsiniz.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezaları çok ciddi olabilir. Polis memurunun belirttiği şartlara ve yönergelere uymazsanız, bir kabahat almanız olasıdır. Kabahatler sadece para cezası ile cezalandırılırken, ağır suçlar hem para cezası hem de hapsetme ile cezalandırılabilir. Bir kabahatle karşı karşıyaysanız, mahkemeye gitmeden önce bir Ankara ceza avukatı ile görüşmelisiniz. Hapisten veya hapisten çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç iyi savunma avukatı var.

İlgili Yazı: Cinsel Saldırı Suçu

Kısa bir süre içinde süresi dolmuş bir ehliyetle sürüş için birden fazla ihlal alırsanız, cezalar çok ciddi olabilir. Askıya alınmış bir lisans, para cezaları ve hatta hapis cezası ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, ihlallerinizle hangi cezaların ilişkili olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Haklarınızın korunduğundan emin olmak için hakim karşısına çıkmadan önce bir avukatla konuşun.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar

Ehliyetsiz araç kullanmayı düşünüyorsanız, bu makale size yardımcı olacaktır. Aslında bazı eyaletler ehliyetsiz araç kullanmaya izin vermezken, diğer eyaletler ehliyetsiz araç kullanmayı çok kolaylaştırıyor ve bunun için ehliyet ibraz etmenize bile gerek yok. Peki ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar? Pekala, yıllık bazda, bazı eyaletlerde birkaç yüz dolar kadar küçük bir miktarla kaçabilirsiniz. Ancak yakalanırsanız, en az birkaç yüz dolar veya muhtemelen daha fazla ödemeyi bekleyin.

Öğrenci ehliyeti veya ehliyeti olan bir sevdiğiniz varsa ve ehliyetsiz araç kullanmaya çalışırsanız ne olur? Hakime giderseniz, oldukça büyük bir para cezası verilmesini beklersiniz. Yakalanırsanız, en az iki bin dolar para cezası ve olası hapis cezası ödemeyi bekleyin. Bu nedenle, ehliyetiniz varsa, yine de araba sürebileceğinizi, ancak çok para ödemeyi umabileceğinizi unutmayın.

Tabii ki, muhtemelen bunu saldırgan bir yasadan ziyade trafik ihlallerinin cezası olarak düşünüyorsunuz. Bu yüzden ehliyetsiz araba kullanmanın cezasının ne kadar olduğunu düşündüğünüzde muhtemelen kaybedeceksiniz. Yakalanırsanız, çok daha fazla para cezası ve hatta belki hapis cezası ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ehliyet yoksa para yok, araba yok, hiçbir şey yok.

İlgili Yazı: Hırsızlık Suçu

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptali

Birçok sürücü için, ehliyetinizi ehliyetsiz olarak nasıl iptal edebileceğiniz sorusu yaygın bir sorudur. Hayalinizdeki arabayı almaya karar verir ve test sürüşüne çıkarsanız ancak bir anda ehliyetinizin olmadığını anlarsanız ne yapardınız? Yine de arabayı sürebilecek misin? Ya da belki, ehliyeti almak için gayretli olsaydınız, yine de başka bir acente ile yenileyebilir ve uzaklaşabilirsiniz. Gerçek şu ki, ABD’deki tüm eyaletlerin sürücü ehliyetleriyle ilgili kendi yasaları olduğundan ve ehliyet olmadan bir ehliyetin iptal edilip edilemeyeceği bir dizi faktöre bağlı olabileceğinden, bunun basit bir cevabı yoktur.

Birçok eyalette ehliyetinizi iptal etmek için DMV’ye (Motorlu Araçlar Dairesi) gitmeniz ve ehliyetinizin olmadığına dair bir belge imzalamanız gerekir. Bazı durumlarda, bulunduğunuz eyaletteki yasalara bağlı olarak, birkaç saatten tam bir yıla kadar sürebilen geçici bir lisans almak mümkün olabilir. İptal, aynı zamanda, verim alamama, dikkatsiz sürüş, birden fazla DUI mahkumiyeti, birden fazla park cezası, uyuşturucu suçları ve etki altında araç kullanma gibi bir trafik ihlaline karıştıysanız da gerçekleşebilir.

Ehliyetinizin iptaline neden olabilecek diğer nedenler arasında daha önce kaza sonucu elde edilen trafik ihlalleri veya sürüşle ilgili yasaların ihlali sayılabilir. İlk kez suçlu olması durumunda ceza, askıya alınmış bir lisans olabilir, ancak çoğu durumda durum böyle değildir. Tekrar tekrar DUI veya DWI suçları işleyenler için, askıya almanın tam ehliyete kadar uzatılması çok yaygındır. Ehliyetinizin askıya alınmasının nedenleri ne olursa olsun, onu geri alma süreci genellikle kolay değildir ve yapılacak en iyi şey bu tür davalarda uzmanlaşmış deneyimli bir Ankara trafik kazası avukatı ile konuşmaktır.

Yorum yapın