Hırsızlık Suçu

Hırsızlık suçunu işlemenin birçok yolu vardır ve bunlardan herhangi biriyle suçlanabilirsiniz. Hırsızlık suçunun en yaygını, başka bir kişinin en az 1.500 TL değerindeki mülkünü çalmak olan basit hırsızlıktır. Bu suç genellikle bir kabahat olarak kabul edilir, yani bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Çalınan malın değeri 1.500 dolardan fazlaysa, suç, büyük hırsızlık suçu olarak kabul edilecek ve bu durumda on yıldan fazla hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Hırsızlık suçu, bir sonraki en yaygın hırsızlık suçu türüdür ve kabahat veya suç olarak suçlanabilir. Kanuna ayrı bir suçlama olarak “soyguna” izin veriyorsa, ağırlaştırılmış kabahat veya ağır suç olarak suçlanabilir. Hırsızlık veya büyük hırsızlıkla suçlandığında cezalar daha da ağırlaşıyor. Ciddi hırsızlık veya büyük hırsızlık suçlamalarıyla karşı karşıyaysanız, hemen deneyimli bir Ankara ceza avukatına danışmalısınız.

Küçük hırsızlık suçu da kabahat veya ağır suç olarak sınıflandırılır. Soygun veya büyük hırsızlığın aksine, Petit hırsızlık otomatik bir hapis cezası değildir. Bunun yerine, bu tür bir suçla karşılaşan ilk kez suç işleyenlerin toplum hizmeti yapması, toplum hizmeti yapması, para cezası ödemesi, mahkeme kararıyla danışmanlık hizmetine katılması ve denetimli serbestlik içinde olması gerekebilir. Sanık, cezasının belirli bir süresi içinde başka bir hırsızlık suçunu işlerse ek cezaya tabi tutulabilir.

Başka bir hırsızlık suçuna hırsızlık denir. Hırsızlık, bir eve veya başka bir güvenli binaya yasa dışı giriştir. Bu suçu işleyen bir kişi, başka birinin evine girmeye çalışırsa ek ceza alabilir. Hırsızlık şiddet içermiyorsa, genellikle mağdur için herhangi bir maddi kayıp içermez.

Hırsızlığın bir başka türü de “ilgili suçlar”dır. Bunlara hırsızlık, büyük hırsızlık suçu, kundakçılık, uyuşturucu bulundurma ve diğer birçok suç dahildir. Hırsızlıkla ilgili herhangi bir suçla itham ediliyorsanız, mümkün olan en kısa sürede deneyimli bir avukatla görüşmeniz çok önemlidir. Diğer bazı suç türlerinin aksine, hırsızlık suçlamaları genellikle önemli cezalar taşır. Bölgenizdeki yasalar hakkında her şeyi bilen biri tarafından temsil edilmeniz önemlidir.

İlgili Yazı: İftira Suçu

Zimmet bazen ayrı bir hırsızlık suçu türü olarak düşünülse de aslında bir tür beyaz yakalı suçtur. Zimmetine para geçirmede, bir kişi başka bir kişinin malını tazminatsız olarak alır. Bu tür zimmete para geçirme genellikle bir çalışanın şirket mülkünü çalmasını içerir. Mülk için kullanılan para mülk sahibine değil, çalışana gitmelidir. Bu, birkaç yüz dolardan milyonlarca dolara kadar değişebilir. Zimmetine para geçirmekle suçlanan insanlar genellikle büyük para cezaları ve hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

Bu diğer suçlardan herhangi biriyle suçlandıysanız, hemen deneyimli bir Ankara hırsızlık suçu avukatıyla iletişime geçmeniz önemlidir. Hırsızlık, büyük hırsızlık, birinci dereceden hırsızlık, ikinci dereceden hırsızlık, büyük hırsızlık, araba hırsızlığı, hırsızlık suçu komplosu, büyük hırsızlık komplosu vb. dahil olmak üzere her türlü ağır hırsızlık suçlamasını içerir. Suçlar arasında cinayet, cinayete teşebbüs, bir çocuğu dövmek veya istismar etmek, tecavüz, oğlancılık, cinsel saldırı, adam kaçırma, kundaklama, soygun, vur kaç gibi çok ciddi suçlar bulunur. Bir suç 10 yıla kadar bile çıkabilir. Küçük suçlar bile büyük cezalar gerektirir, örneğin bir yıl hapis cezası gibi.

Hırsızlık suçu, özellikle alınan eşyalar 5000 TLden fazlaysa, genellikle diğer hırsızlık suçunun bir parçası olarak dahil edilir. Bununla birlikte, büyük hırsızlık suçu yalnızca alınan eşyalar gerçek nakit veya para birimi ise geçerlidir. Diğer hırsızlık türleri arasında mücevher ve elektronik gibi eşyaları içeren perakende hırsızlık ve sokak sokak hırsızlık sayılabilir. Sokak sokak suçları, büyük hırsızlık suçlamalarından daha az yaygın olsa da, yine de oluyor ve çok farklı muamele görüyorlar. Bir hırsızlık avukatı, seçeneklerinizi ve özel durumunuz için maksimum cezaların ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

İlgili Yazı: Uyuşturucu Kullanma Suçu

Nitelikli Hırsızlık Suçu

Tüm hırsızlar aynı düzeyde suç faaliyetinde bulunmazlar ve nitelikli hırsızlık suçu olarak nitelendirilebilecek hırsızlık suçu için geliştirilmiş çeşitli yöntemler vardır. Bazı hırsızlar hırsızlık yapmak için bıçak veya silah gibi bir silah kullanırlar. Nitelikli hırsızlığın diğer biçimleri arasında, çalışanlar tarafından bir işyerinden para veya mücevher gibi değerli ürünlerin çalındığı durumlar yer alır. Bununla birlikte, bazı nitelikli vakalar, mülk sahibi olmayan bir birey veya aile üyesi tarafından evden çalınmasını içerir. Bu hırsızlık bakımından en çok çalınan eşyalar arasında giyim, yatak, elektronik, mücevher ve diğer kişisel eşyalar yer alır.

Çoğu durumda, bu suçun mağdurlarının adaleti sağlamak için davalarını yerel kolluk kuvvetlerine bildirmeleri gerekmektedir. Mağdur, şüpheliye karşı suçlamada bulunamaz. Herhangi bir suçlamada bulunulmazsa, mağdur, bir çalışanın veya bir aile üyesinin çalınması sonucunda uğradığı zararların tazmini konusunda şikayetçilere yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir kuruluşta çalışabilir. Böyle bir kuruluş, etkili bir tövbe politikası belirlemeye yardımcı olmak için şikayetçilerle birlikte çalışacak ve söz konusu işletmenin itibarını geri kazanmak için en uygun hizmetleri önerecektir.

Nitelikli hırsızlık suçunun koşulları ne olursa olsun, mağdurların durumlarının kontrol altında olup olmadığını belirlemek için kolluk kuvvetlerine danışmaları teşvik edilir. Bu bilgi aynı zamanda şikayetçilere nitelikli hırsızlık ve ceza adaleti sistemi hakkında kendilerinden daha fazla bilgiye sahip bir temsilci ile konuşma fırsatı da sağlayacaktır. Bir şikayetin geçerliliğine karar vermek için hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, mağdurların davalarıyla ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce eğitimli bir avukatın tavsiyesine başvurmaları teşvik edilir.

İlgili Yazı: Cinsel Saldırı Suçu

Hırsızlık Suçunun Para Cezasına Çevrilmesi

Ankara’da hırsızlık suçu ve hırsızlıkla ilgili yasaya, suçların ilk komisyondan sonra hırsızlığa dönüştürüldüğü (dönüşüm otomatik olarak gerçekleşir) dolandırıcılık denir. Ankara’da hırsızlık suçu kapsamında, bir kez hırsızlık yaptığınızda ve bir başkası kayıp veya hasardan muzdarip olduğunda, bir kabahatle suçlanabilirsiniz (eğer ihlalle suçlanan başka kimse yoksa). Suç mahkûmiyetinde ise bir yıldan iki yıla kadar ilçe hapis cezası veya bin dolara kadar para cezası alabilirsiniz. Suçlar, bir yıldan üç yıla kadar devlet hapis cezası ile cezalandırılır.

Hırsızlık mahkumiyeti “ağırlaştırılmış” bir suçlama olarak kabul edilir, bu da suçlamaların bir jüri duruşmasında denenmesi gerektiği anlamına gelir. Bir sanık suçlu bulunursa, hakim onun tutuklanması için mahkeme emri çıkartabilir ve bu da davalının derhal polise teslim olmasını gerektirir. Davalının planlanan duruşmaya gelmemesi durumunda yargıcın ek bir para cezası vermesi de mümkündür. Hakim bir mahkeme emri çıkarırsa, davalının mahkemenin yargı yetkisi dahilinde polise teslim olması gerekir.

Ancak, Ankara’nın hırsızlık suçu ve hırsızlık versiyonunun yalnızca “hizmet hırsızlığı” ve “kötü amaçlı yazılım” içeren “hırsızlık ve hırsızlığı” içerdiği belirtilmelidir. “Hizmet hırsızlığı”, bir bilgisayar sistemi üzerinden yetkisiz işlemlerle sonuçlanan ticari hırsızlık veya dolandırıcılık anlamına gelir. “Kötü amaçlı yazılım”, sahibinin izni olmadan bir bilgisayara yüklenen yazılımdır. Bu tür bir ihlalin bir suç olarak cezalandırılabilmesi için, sanığın temeldeki suçu işlemeye niyetli olduğunun kanıtlanması gerekir.

Hırsızlık suçunda detaylı bilgi edinmek ve hukuki yaptırımının tayini konusuna açıklık getirmek için kaynak yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın