Trafik Cezası Nereye İtiraz Edilir?

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının trafik cezası kesme yetkileri bulunmaktadır. Ancak bu kamu kurumlarının kesmiş olduğu cezalar bazen haksız olarak vücut bulabilmektedir. Trafik ihlalini tespit eden trafik memurlarının bu ihlale yönelik trafik cezası kesme hakları bulunmaktadır. Bu ihlal bazı durumlarda hukuka aykırı veya haksız olabilmektedir. Trafik kurallarını ihlal ettiği varsayılan kişiler, haksız olduğunu düşündükleri trafik cezasına itiraz edebilirler. Trafik cezası idari bir ceza sayıldığından, bu cezaya bakmakla görevli itiraz makamı Sulh Ceza Hakimidir. Bu itiraza ilişkin yetkili olan mahkeme ise, cezanın yazıldığı yer mahkemesidir.

Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları

Günümüz trafik kuralarının nizami bir şekilde işlemesi amacıyla karayolları denetime kolluk tarafından sürekli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu denetim işlemi trafik polislerinin belirli yerlere konumlanarak, mobese kayıtlarını inceleyerek, radar takip cihazlarıyla hız denetimi yaparak, bu ve benzeri uygulamalarla icra edilmektedir. Trafik memurları ve diğer denetim araçlarının yapmış olduğu tespit ile kural ihlali mevcutsa, ihlali gerçekleştiren sürücülere trafik cezası kesilir. Ancak sürücüler trafik ihlali sonucunda bir suç işleyecek olurlarsa, alanında uzman bir Ankara ceza avukatından hukuki destek almalarında fayda olacaktır.

Sürücüler trafik kuralarını ihlal etmediklerini düşünüyorsa ve bu haksız işleme karşı itiraz etmek istiyorlarsa, Sulh Ceza Mahkemesine şikayetlerini ileterek başvurabilirler. Sürücülerin itiraz etme hakları, cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde gerçekleşmelidir. Sürücülerin cezaya itiraz edebilmeleri için itiraz dilekçesi ve bunun yanında bazı belgelere sahip olmaları gerekmektedir. O belgeler ise su şekildedir:

  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
  • Trafik Cezası Kesilen Araca Dair Ruhsat Belgesinin Fotokopisi
  • Araç Sahibinin Ehliyet Ve T.C. Kimlik Kartının Fotokopisi

Trafik cezasına itiraz halinde yargılama usulüne ilişkin açıklama yapmak gerekirse, sürücünü itirazıyla mahkemeye başvuru neticesinde, mahkeme duruşmasız olarak yürütülür ve hüküm kurar. Ancak olağanüstü haller mevcutsa, mahkeme davacı ve davalıyı dinlemek için belirli bir gün ve saat belirleyebilir. Mahkemenin tarafları dinlemeye yönelik karar vermesi halinde, tarafların avukatları da mahkemede hazır olabilir ve dinlenebilirler.

Ölümlü Trafik Kazası İçin Yazımızı İnceleyebilirsiniz: Kasten Öldürme Suçu

E-devlet Üzerinden Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Korona Virüs(Covid-19) veya pandemi olarak adlandırılan bu süreçte ve trafik cezalarına itiraz ve bunların iptali için mahkemeye fiziki olarak başvurma imkanı bulunmayan vatandaşlarımız için, internet ortamı üzerinden cezaya ilişkin iptali başvurusu yapmak mümkündür. E-devlet hizmetinden yaralanabilen sürücüler cezanın itiraz haklarını bu platform üzerinden kullanılabilir. Tarafların yapması gereken ilk olarak e-devlet hesabı edinmesidir. Sonrasında ise e-devlet menüsünde yer alan “Trafik/İdari Para Cezasına İtiraz İşlem” butonuna tıklamaları gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz yetkili olan cezanın kesildiği yer mahkemesinin diğer butondan seçilerek yetkili Sulh Ceza Mahkemesi belirlenmelidir. Ardından sürücünün itiraza ilişkin yukarıda zikredilen bilgi ve belgeleri ekleyip itiraz ettikleri kurum seçmelidirler. Tüm bu işlemlerin yerine getiren cezaya itiraz eden sürücünün işlemi, UYAP üzerinden işleme alınır.

Cezaya yönelik itirazın basit yargılama usulünü aşıp tarafların dinlenmesi için mahkemeye taşınması durumunda, avukatlık hizmetinden yararlanmak davanın gidişatı ve itirazın ispatı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu konuda uzman bir Ankara trafik cezası avukatından hukuk danışmanlık hizmeti almak sizin yararınıza olacaktır.

Trafikte Edilen Küfür ve Diğer Sözler İçin Yazımızı Okuyabilirsiniz: Hakaret Suçu ve Cezası

Trafik Cezasına İtiraz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Trafik cezalarını nereye itiraz edebiliriz?

Trafik cezasına itiraz Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe yazmak veya e-devlet üzerinden yukarıda bahsedilen işlemlerin tamamlanmasıyla yapılabilir.

Trafik cezası itiraz mahkeme masrafı ne kadar?

Sulh Ceza Mahkemesine yapılacak olan itirazda 2021 yılı için mahkeme masrafı bulunmamaktadır.

Yorum yapın